1ο Πρόγραμμα εκπαίδευσης πολιτών
Το 1ο Πρόγραμμα Eκπαίδευσης Πολιτών , που διοργάνωσε η Λέσχη Ελλήνων Καταδρομέων Ν. Πρέβεζας , πραγματοποιήθηκε το Σάββατο και Κυριακή 5 & 6 Νοεμβρίου 2022.
Στην εκπαίδευση συμμετείχαν πολίτες κάθε ηλικίας , προκειμένου να ενημερωθούν και να εκπαιδευτούν στη βασική υποστήριξη της ζωής χωρίς ή και με τη χρήση απινιδωτή, την αντιμετώπιση τραύματος και αιμορραγίας, την ακινητοποίηση τραυματία, την απόφραξη αεραγωγού από ξένο σώμα, τις ενέργειες προφύλαξης σε περίπτωση οικιακής πυρκαγιάς ή δασικής, τη χρήση πυροσβεστήρα, την αντιμετώπιση τροχαίου ατυχήματος αλλά και τις ενέργειες αυτοπροστασίας σε περιπτώσεις σεισμού και φυσικών καταστροφών (πλημμύρες-κεραυνοί).
Η εκπαίδευση πραγματοποιήθηκε στην υπό κατασκευή νέα δια δραστική αίθουσα εκπαίδευσης πολιτών, όπου θα είναι και το επιχειρησιακό κέντρο της πολιτικής προστασίας της Π.Ε. Πρέβεζας-Περιφέρειας Ηπείρου.
Το Πρόγραμμα εκπαίδευσης πολιτών είναι η πρώτη φορά που διοργανώνει η ΛΕΚ , και ο σκοπός του είναι η εκπαίδευση πολιτών σε αντικείμενα που μπορεί να ωφελήσουν τον πολίτη
Η ΛΕΚ θα επαναλάβει το πρόγραμμα στο άμεσο μέλλον.
![1ο Πρόγραμμα εκπαίδευσης πολιτών](https://static.wixstatic.com/media/32ce22_9659bd581c034377b1726409873dc012~mv2.jpg/v1/fill/w_311,h_176,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/Image-empty-state.jpg)
![1ο Πρόγραμμα εκπαίδευσης πολιτών](https://static.wixstatic.com/media/32ce22_74d24884669c4748af9d004b85939867~mv2.jpg/v1/fill/w_315,h_176,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/Image-empty-state.jpg)
![1ο Πρόγραμμα εκπαίδευσης πολιτών](https://static.wixstatic.com/media/32ce22_c16446bf9c6147b7a147504f157b12ac~mv2.jpg/v1/fill/w_320,h_176,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/Image-empty-state.jpg)
![1ο Πρόγραμμα εκπαίδευσης πολιτών](https://static.wixstatic.com/media/32ce22_3dde0bfef4e44d9da66edc97a6e27565~mv2.jpg/v1/fill/w_313,h_175,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/Image-empty-state.jpg)
![1ο Πρόγραμμα εκπαίδευσης πολιτών](https://static.wixstatic.com/media/32ce22_f44bf577e48c46f89f4e15e0812a6b1a~mv2.jpg/v1/fill/w_315,h_175,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/Image-empty-state.jpg)
![1ο Πρόγραμμα εκπαίδευσης πολιτών](https://static.wixstatic.com/media/32ce22_b182618086274d9e9e4cd3b1f4a370ea~mv2.jpg/v1/fill/w_320,h_175,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/Image-empty-state.jpg)
![](https://static.wixstatic.com/media/32ce22_9659bd581c034377b1726409873dc012~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_98,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/32ce22_9659bd581c034377b1726409873dc012~mv2.jpg)
![](https://static.wixstatic.com/media/32ce22_74d24884669c4748af9d004b85939867~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_98,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/32ce22_74d24884669c4748af9d004b85939867~mv2.jpg)
![](https://static.wixstatic.com/media/32ce22_00bcff3b4c1f48678c92b905bf938691~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_83,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/32ce22_00bcff3b4c1f48678c92b905bf938691~mv2.jpg)
![](https://static.wixstatic.com/media/32ce22_9659bd581c034377b1726409873dc012~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_98,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/32ce22_9659bd581c034377b1726409873dc012~mv2.jpg)