top of page
![trikala 2023](https://static.wixstatic.com/media/32ce22_0257dedd5e734f86b6a200334617fded~mv2.jpg/v1/crop/x_0,y_77,w_1800,h_699/fill/w_979,h_380,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/trikala%202023.jpg)
Επιχειρήσεις Διάσωσης
Η Λέσχη Ελλήνων Καταδρομέων Ν. Πρέβεζας με την Ειδική Διασωστική Ομάδα Πολλαπλών Αποστολών συνδράμει τις δυνάμεις Πολιτικής Προστασίας όταν οι συνθήκες το απαιτούν σε επιχειρήσεις και συμβάντα πυρκαγιών, έρευνας και διάσωσης ατόμων , θαλάσσιας έρευνας . Η ΛΕΚ επιχειρεί κατόπιν ενημέρωσης από τις κρατικές αρχές για να συνδράμει με τις δυνάμεις της.
Εντοπισμός και κατάσβεση πυρκαγιάς στην ΒΙΠΕ
Με τον άμεσο εντοπισμό από το περίπολο της Λ.Ε.Κ. (ενημέρωση από διερχόμενο ) και την άμεση κινητοποίηση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Πρέβεζας και του Δήμου Πρέβεζας, αντιμετωπίστηκε επιτυχώς, μια νέα πυρκαγιά που εκδηλώθηκε στην Βιομηχανική περιοχή Πρέβεζας...
Συμμετοχή σε πυρκαγιά στην ΒΙΠΕ Πρέβεζας
Σε συνδρομή στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Πρέβεζας σε πυρκαγιά στην ΒΙΠΕ Πρέβεζας, συμμετείχαν τα οχήματα της Λέσχης Ελλήνων Καταδρομέων Ν. Πρέβεζας , ΛΕΚ 1 και ΛΕΚ 2 με πέντε εθελοντές . Η Λ.Ε.Κ. επιχείρησε από την πρώτη στιγμή, με εντολή του διοικητή της Π.Υ. Πρέβεζας ..
Έρευνα αγνοούμενης ηλικιωμένης στο Κανναλάκι
Κατόπιν αιτήματος της Αστυνομικής Διεύθυνσης Πρέβεζας , ομάδα της Λέσχης Ελλήνων Καταδρομέων Ν. Πρέβεζας συμμετείχε στις έρευνες αγνοούμενης ηλικιωμένης στο Καναλάκι, την Πέμπτη 27 Δεκεμβρίου 2023. Ομάδα τριών μελών με όχημα και Drone συνέδραμε στις έρευνες της Αστυνομίας..
Επιχειρήσεις απεγκλωβισμού πλημμύρες Μεγάλα Καλύβια Τρίκαλα
Κατόπιν κινητοποίησης των εθελοντικών ομάδων μελών της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εθελοντικών Οργανώσεων Δασοπροστασίας Πυρόσβεσης, η Λέσχη Ελλήνων Καταδρομέων Ν. Πρέβεζας συμμετείχε σε επιχειρήσεις απεγκλωβισμού ατόμων από τα πλημμυρισμένα Μεγάλα Καλύβια Τρικάλων.
Συμμετοχή στην πυρκαγιά στον Έβρο
Μετά από ενεργοποίηση του επιχειρησιακού μηχανισμού υποστήριξης της ΠΟΕΟΔΠ για συμμετοχή με μηχανοκίνητο και πεζοπόρο τμήμα ,στην μεγάλη πυρκαγιά στον Έβρο και σε συνεργασία με εθελοντικές οργανώσεις της Ομοσπονδίας, εθελοντές της ΛΕΚ με το πυροσβεστικό όχημα της οργάνωσης (ΛΕΚ1), συμμετείχαν στην επιχείρηση κατάσβεσης της πυρκαγιάς στη Δαδιά...
Συνδρομή σε πυρκαγιά στο Σκεπαστό
Σε συνδρομή σε πυρκαγιά κλήθηκε η Λέσχη Ελλήνων Καταδρομέων Ν. Πρέβεζας από την Πολιτική Προστασία Ηπείρου. Η πυρκαγιά ξέσπασε το μεσημέρι της 23ης Αυγούστου δίπλα στην Αίθουσα εκδηλώσεων "Πάνθεον". Η ΛΕΚ συμμετείχε στην πυρκαγιά με ένα πυροσβεστικό όχημα (ΛΕΚ1) και δύο εθελοντές μέλη
bottom of page